Od zespołu redakcyjnego
Witamy w WCWI! Nie ma takich samych portali, nie ma nawet podobnych - a jego zawartość to wspólny wysiłek poniesiony przez grupę zapaleńców i do tego przekazany wędkarskiej społeczności zupełnie gratis. Jeśli znalazłeś czego szukałeś - napisz o tym na forum lub w komentarzu.
     * Istniejemy od 26 lipca 2001 r. * To już 4216 edycja WCWI! *
Advertisement  
Interaktywnie na WCWI
Start
Trybuna Ludu
System Forów
Galeria fotograficzna
Linkownia
Tablica ogłoszeń
Przewodnik po portalu (FAQ)
Katalog główny artykułów
Start
Formy dziennikarskie i literackie
Wędkarz i ekosystem
O rybach dla wędkarzy
Metoda spinningowa
Metody gruntowe
Wędkarskie obsesje
Sztuczna muszka
Politechnika wędkarska
Wielki Informator WCWI
Turystyka wędkarska
Wędkarskie Kroniki
Start
   
 
Forma do główek jigowych Drukuj E-mail
Napisał(-a) ross   
dnia 18.03.2005

Moją formę służącą do odlewania główek z których robię koguty zmajstrowałem w pudełku po margarynie Rama. Sprawa nie jest specjalnie trudna, a pozwala na wiele swobody w konstruowaniu własnych przynęt. Zapraszam do przeczytania artykułu.

Krok pierwszy
Przygotowanie odpowiednich pierwowzorów. W zależności od zapotrzebowania można kupić odpowiednią gramaturę np. 24 gr 30gr itp. Sam obciąłem haczyk bo przeszkadza przy robieniu formy, a i tak nie jest potrzebny bo tu się używa drutu. Można też obciąć oczko, ale sądzę że jak jest, to dobrze widać na jaką głębokość wcisnąć główki żeby po oszlifowaniu były równe i symetryczne. Sądzę, że w tym opakowaniu po Ramie powinny się zmieścić max 4 główki - ja mam 2.

Krok drugi
Posmarowanie pudełka olejem. Ułatwia to wyjęcie zastygłej formy z pudełka. Po rozrobieniu gipsu budowlanego bądź cementu dekoracyjnego wlewam go do pudełka tak żeby zapełniła się mniej więcej połowa. Główki należy wciskać wtedy gdy gips zaczyna gęstnieć (tak aby główka się jeszcze dała wcisnąć, a gips nie pękał, no i żeby też nie utonęła :D ). Wciskam je mniej więcej na tą samą głębokość bo wtedy wychodzą symetrycznie.


K-kropka NO-nowe oczko P-prowadnice R-rowki na drut SO-stare oczko z główki W-wlew Z-zadzior

Połówkę nr 1 po wyschnięciu gipsu należy wyszlifować. Najpierw grubym papierem (najlepiej umieszczonym na deseczce żeby równo zbierał), a następnie drobnym, aby nie było zadziorów i forma była w miarę gładka. Należy szlifować przymierzając główki do formy tak, żeby były zagłębione do połowy, aby obie połówki wyszły symetryczne i oczko z główki zagłębiało się do połowy w SO. Następnie wiercimy 4 dziury pod prowadnice P (mogą być 2 po przekątnej). Wtedy przy odlewaniu forma idealnie się składa. Używałem wiertła o średnicy 6mm. Sądzę jednak, że lepsze będzie 8-10 mm. Można wywiercić płycej np. około 7mm głębokości, a gips łatwiej się wleje. W moje wlał się nieidealnie i są... takie sobie.

Krok trzeci
Gdy mamy tak przygotowaną połówkę realizujemy kolejny etap, a mianowicie umieszczamy w niej nasze pierwowzory. Teraz należy zrobić rzecz następującą: posmarować połówkę nr 1 czymś tłustym, żeby druga się nie połączyła z pierwszą. Można użyć smalcu, masła (oleju nie polecam bo wnika w głąb gipsu i forma się skleja (tak mi się przytrafiło). Można też użyć cieniutkiej blachy natłuszczonej, pergaminu nasączonego tłuszczem, ale trzeba się bawić w wycinanie kształtu główek co jest kłopotliwe. Ja użyłem smaru i elegancko wyszło. Smar po części wniknął w formę, a pozostałą na powierzchni część wyrównałem palcami. Należy też posmarować główki :D i wewnętrzne części prowadnic P.

Teraz przygotowujemy następną porcję gipsu bądź cementu i zalewamy. Czekamy aż wyschnie i wyciągamy z pudełka. Może być mały problem z rozdzieleniem połówek ponieważ tworzy się coś ala próżnia i ciężko je od siebie oderwać. Ja wziąłem nożyk do tapet i rozdzieliłem je powoli podważając w miejscu M.

Krok czwarty
Po przygotowaniu obu połówek robimy rowki R. W miejscu Z robimy zadzior (w obu połówkach) i używając linijki robimy linię prostą (np. cyrklem). Na rysunku kolor zielony. Następnie drutem lub czymś innym wyskrobujemy rowek R. Ja zrobiłem taki myk, że nie zdmuchiwałem pyłku po cyrklu tylko złączyłem obie połówki i pyłek odbił się na drugiej połówce (tylko od linijki poprawiłem po pyłku linie) i miałem symetryczne linie pod zrobienie rowków żeby nie męczyć się dwa razy.

Krok piąty
Kolejnym krokiem jest zrobienie NO nowego oczka. Można to wykonać w dwojaki sposób:
- z drutu, który będziemy używać do główek należy zrobić oczko i umieścić w miejscu gdzie będzie NO, a następnie złączyć obie połówki i delikatnie ściskać tak aby oczko się odbiło.
- Ja zrobiłem inny sposób: wziąłem kółeczko łącznikowe położyłem w wyznaczonym miejscu na NO złączyłem połówki i docisnąłem. Ślady po odciśnięciu poprawiłem igłą a następnie wydłubałem na żądaną głębokość.

Krok szósty
Teraz czas na ostatnią rzecz czyli na wlewy ołowiu W. W miejscu białej kropki K, robimy zadzior, tak żeby wyszedł mniej więcej na środku główki, tak jak biegnie czarna linia. Następnie bierzemy wiertło 8mm i wiercimy wlew . Sam użyłem wiertarki akumulatorowej bo ma płynną regulację. Można to zrobić zwykłą, ale nie wiem czy gips gdzieś nie pęknie. Poszerzenie wlewu można zrobić tym samym wiertłem obwiercając wlew na żądaną głębokość pod pewnym kątem, albo użyć wiertła o większej średnicy.

Krok siódmy
Rowki, które mają służyć do odprowadzenia gazów (te w różowym kolorze). To dowiedziałem się od ojca. Ponieważ główki wychodziły niekształtne przy wlewie z powodu braku odprowadzenia gazów. Po wykonaniu takich rowków jak ręką odjął :)

To chyba wszystko. Jak by co to służę informacją :)

Pozdrawiam - Ross

PS
Życzę udanej pracy przy formie :)
Jeżeli ktoś będzie chciał odlewać dużą ilość główek w formie z gipsu to niech się nie męczy i zrobi z glinki szamotowej, która jest bardziej odporna na wysoką temperaturę. Ja w swojej formie z gipsu odlałem sporo główek i trochę popękała. Nie wiem jak inne materiały się sprawują. Wiem tylko jak to wszystko działa w gipsie.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze.
Prosze zaloguj się i dodaj komentarz.

Komentarze
Forma do główek jigowych
Dodane przez Autsajder w dniu - 2006-03-30 10:13:11
Witam 
bardzo trafiony pomysł :p ja próbowałem odlewać Jigi w kilkunastu formach. zaczynałem od najpopularniejszej... kartofla... hehehe a skończywszy na płytkach ebonitowych i sztabkach aluminium. te ostatnie są ma prawdę trwałe (artykuł jak je wykonać był opisany kilka lat temu w Wędkarzu Polskim)m ale nie oszukujmy się, rudno jest je wykonać. Jeżeli chodzi o gips, jest to na prawdę niezamowity pomysł. ja odlewam ciężarki do tyczki właśnie w takiej formie. aby zwiększyć wytrzymałość i odporność formy na pęknięcia, umieściłem w każdej połówce formy po 3 warstwy z gazy 17-sto nitkowej (kompresy gazowe dostępne w każdej aptece). teraz nawet jak forma pęknie, czy to po którymś odlewie na skutek działania temperatury, czy tez przez naszą nieuwagę, i tak trzyma się kupy i nie rozpada, więc można lać ołów, dopóty, dopóki nie wycieka przez niechciane szczeliny i nieodkształca zbytni naszych odlewów 
Ja odlewając ciężarki - przelotowe łezki, oliwki, czy ołów do boczbego troku z krętlikami, także kozystam z zakupionych wzorników. komplet ciężarków przelotowych od 7 do 30 gram oraz komplet ciężarków z krętlikiem - od 3 do 10 gram.  
niektórym będzie łatwiej kupić, niż odlewać, ale ja osobićie znajduję w tym wiele majsterkowiczowskiej frajdy, i nie ukrywam, trochę oszczędności na sprzęcie.. 
 
jeszcze raz.. 
SUPER POMYSŁ ! polecam wszystkim, którzy lubią majsterkować :) 
pozdrawiam
Forma do główek jigowych
Dodane przez yeah w dniu - 2007-01-10 19:39:47
a gdzie rysunek?
Forma do główek jigowych
Dodane przez jureklumen w dniu - 2009-02-01 15:14:11
poproszę o rycinę!

Powered by AkoComment 2.0!

 
 
 
Up Up
W portalu stosujemy pliki cookies w celach statystycznych. Korzystanie z witryny ze standardowymi ustawieniami przegladarki oznacza, że będa one umieszczane w Twoim urzadzeniu końcowym.
Kontynuacja przegladania portalu bez zmiany ustawień oznacza akceptację użycia plików cookies. Więcej w "Regulaminie korzystania z WCWI".