Od zespołu redakcyjnego
Zapraszamy do WCWI! To druga odsłona portalu Wędkarskiego Centrum Wymiany Informacji. Funkcjonalnie, graficznie, multimedialnie poprawiono całą witrynę. Większość najwartościowszych zasobów z poprzedniego portalu zostało po kilku miesięcach pracy Zespołu umieszczone w nowych, internetowych realiach. Czytelników i użytkowników prosimy o uwagi i komentarze.
     * Istniejemy od 26 lipca 2001 r. * To już 4218 edycja WCWI! *
Advertisement  
Interaktywnie na WCWI
Start
Trybuna Ludu
System Forów
Galeria fotograficzna
Linkownia
Tablica ogłoszeń
Przewodnik po portalu (FAQ)
Katalog główny artykułów
Start
Formy dziennikarskie i literackie
Wędkarz i ekosystem
O rybach dla wędkarzy
Metoda spinningowa
Metody gruntowe
Wędkarskie obsesje
Sztuczna muszka
Politechnika wędkarska
Wielki Informator WCWI
Turystyka wędkarska
Wędkarskie Kroniki
Start arrow Politechnika wędkarska arrow Księga węzłów arrow Niezbędnik wiązania haczyków (1)
   
 
Niezbędnik wiązania haczyków (1) Drukuj E-mail
Politechnika wędkarska
Księga węzłów
Napisał(-a) Kamil Szymczak *Mekamil*   
dnia 29.08.2006

Z góry przepraszam za jakość zamieszczonych obrazków – są to skany głównie ze starego zeszytu (ma jakieś sześć latek i czasami jeździł ze mną na ryby, więc…). Próbowałem je przerabiać, ale wychodziły jeszcze mniej czytelnie. Jeśliby komuś chciało się narysować je od podstaw w jakimś programie graficznym to proszę je dokleić w komentarzach pod artykułem.

Większość z tych węzłów zaczerpnięta jest z prasy wędkarskiej, przerysowana z różnych opakowań po żyłkach, przynętach, haczykach lub po prostu wyuczona i zapisana „ku pamięci”. I jeszcze jedna uwaga: wszystkie węzły, bez względu na metodę połowu, wiążemy na mokro! Nie znaczy to, że musimy żyłkę maczać w wodzie. Wystarczy dotknąć językiem splot, który za chwilę zaciśniemy w węzeł. Taki zabieg zmniejsza tarcie i umożliwia prawidłowe układanie żyłki.

Zaczniemy od podstawowych, czyli jak dla mnie, służących do łączenia żyłki z haczykiem. Potem wiązanie krętlików, stoperów, żyłka-żyłka i na koniec garść supłów spinningowych.

Pierwsze cztery węzły pochodzą z pewnego opakowania haczyków. Niestety nie znam nazwy firmy, bo jej logo odciąłem… Dwa z nich, służące do mocowania haczyków z łopatką powinny być wszystkim dobrze znane. Aczkolwiek wydaje mi się, że trzonek haczyka należy więcej, o parę razy owinąć żyłką. Trzeciego nie polecam, gdyż bardzo łatwo pomylić się w wiązaniu, a wówczas węzeł rozwiąże się przy użyciu niewielkiej siły. Chodzi tu o przełożenie końcówki żyłki po właściwej stronie oczka.

Ten węzeł, jeśli dobrze pamiętam, polecany był do wiązania haczyków w zestawach karpiowych. A tak przy okazji – czasami widuję liny w portach zawiązane w podobny sposób.

Jak połączyć żyłkę z krętlikiem? Firma Kamatsu zalecała niegdyś (może wciąż go zaleca) poniższy węzełek.

Do tego samego celu służy również ten supełek. Sposób wiązania jest dość prosty, jednak rysunek może niezbyt czytelny i chyba nie wymigam się od opisu. Zaczynamy od przełożenia pętelki z żyłki przez oczko krętlika. Potem linkę zaginamy na tymże oczku, kładąc pętelkę na żyłce głównej i końcówce. Na koniec końcówkę przekładamy pod główną oraz leżącą obok niej końcówką i wkładamy w utworzoną dzięki temu pętelkę (jak coś niejasne to zapraszam na czwartkowe spotkania w Łodzi, chętnie wytłumaczę). Aha, żyłka główna to ten koniec na dole rysunku, końcówka - na górze.

Czymże byłaby odległościówka bez nitkowych lub żyłkowych węzełków, przechodzących bez oporów przez przelotki. Oto prosty sposób wiązania, umożliwiający łowienie na dużych odległościach i głębokich wodach. Jego zadaniem nie jest zatrzymanie spławika w określonym miejscu żyłki. Jest do tego celu za mały. Blokuje on koralik, który nawlekamy na żyłkę powyżej spławika. Jest to mała plastikowa kuleczka, o zerowej pływalności z małym otworkiem. Nie wejdzie w nią stoper, a sama nie przeciśnie się przez oczko spławika. Węzeł należy wiązać na lekko naprężonej żyłce (lub sztywnej rurce igielitowej, a potem zsunąć na żyłkę), w przeciwnym wypadku może nam wyjść jakiś nieokreślony splot.

Pora na dwa supełki służące do łączenia żyłek ze sobą. Pierwszy to tak zwany węzeł zderzakowy. Jeśli nad wodą zdarzy nam się poważnie poplątać żyłkę i musimy ją ciąć, to potem, ratując spory jej odcinek z pewnością użyjemy właśnie tego węzła. Na pierwszy rzut oka jest bardzo prosty, ot kilka zwoi po jednej i drugiej stronie. W rzeczywistości jego wiązanie jest dość kłopotliwe i wymaga sporej wprawy.

Następny służy do łączenie linek znacznie różniących się grubością (np. przypon strzałowy), bądź właściwościami (np. plecionka – żyłka).

Węzły spinningowe przedstawię w drugiej części artykułu.

Kamil Szymczak *Mekamil*

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze.
Prosze zaloguj się i dodaj komentarz.

Komentarze
Niezbędnik wiązania haczyków (1)
Dodane przez Robik w dniu - 2006-08-29 09:14:00
Supełków nigdy dosyć. Zawsze znajdzie się ktoś, komu się przyda :grin  
A masz jakieś "inne" ciekawe rzeczy w tym swoim zeszyciku, które możesz zeskanować i powiesić? Czasami unikatową wiedzę można wygrzebać z takich notatek.
Niezbędnik wiązania haczyków (1)
Dodane przez Mekamil w dniu - 2006-08-29 17:08:48
Mam drobne notatki odnośnie wszystkiego i niczego. Drobne patenciki, pomysły, sposoby. Ale jest ich raczej niewiele i ciężko byłoby mi ubrać w formę artykułu... Może w przyszłości pokuszę się o ich krótki opis :)
Niezbędnik wiązania haczyków (1)
Dodane przez Anguiler w dniu - 2006-08-30 06:40:21
Fantastyczny i bardzo wartościowy artykuł. Węzełek żyłkowy do blokowania koralika - właśnie ostatnio było mi to potrzebne i nie wiedziałem gdzie szukać :)
Niezbędnik wiązania haczyków (1)
Dodane przez TJ w dniu - 2006-08-30 09:34:08
Pawle: 
----------- 
właśnie ostatnio było mi to potrzebne i nie wiedziałem gdzie szukać... 
----------- 
 
Na WCWI są takie zasoby, że trudno napisać, że czegoś nie ma, problem w tym, że większość o tym nie wie, albo nie chce się im szukać. Stajemy się doskonalsi z każdym dniem, super że Ci się przydały.
Niezbędnik wiązania haczyków (1)
Dodane przez bzyku w dniu - 2008-05-21 22:05:32
moze sie naucze nie jest to za bardzo skomplikowane 
:grin
Niezbędnik wiązania haczyków (1)
Dodane przez bzyku w dniu - 2008-05-21 22:06:57
jak mi sie uda to bede pisał moze mi pomozecie 
Niezbędnik wiązania haczyków (1)
Dodane przez Kryskon w dniu - 2008-05-22 11:44:19
Bzyku, masz jeszcze tu troszkę węzłów. [link]http://www.wcwi.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1657[/link]

Powered by AkoComment 2.0!

 
 
 
Up Up
W portalu stosujemy pliki cookies w celach statystycznych. Korzystanie z witryny ze standardowymi ustawieniami przegladarki oznacza, że będa one umieszczane w Twoim urzadzeniu końcowym.
Kontynuacja przegladania portalu bez zmiany ustawień oznacza akceptację użycia plików cookies. Więcej w "Regulaminie korzystania z WCWI".